تهران جاده شهریار به ملارد روبه روی شهرک جعفریه زمرد ویلا (شهرک والفجر) کوچه شبنم چهارم پلاک 94
شنبه تا پنجشنبه: 8:00 صبح الی 17:00

پلي اتيلن

خانه - - پلي اتيلن

پلي اتيلن

  • پلی اتیلن (PE)

PE پلي اتيلن پرمصرفترين پليمر در دنيا از دسته ترموپلاستيك ها و متعلق به خانواده پلي اولفين هاست و نمايان گر بزرگترين گروه از ضايعات پلاستيكي مي باشد.اين پليمر کاربرد فرواني در صنعت بسته بندي دارد.براي مثال کيسه ها و دبه ها, بطري هاي شير, قاشقهاي پلاستيکي در آشپزخانه را مي توان نام برد.طبقه‌بندی پلی اتیلن‌ها بر اساس دانسیته آنها صورت می‌گیرد که در مقدار دانسیته اندازه زنجیر پلیمری و نوع و تعداد شاخه‌های موجود در زنجیر دخالت دارد.

انواع پلی اتیلن:

HDPE (High Density Polyethylene)-1

پلی اتیلن باتراکم بالا (پلی اتیلن سنگین یا پلی اتیلن نرم):                                                                 

هرگاه در طی فرآیند پلیمریزاسیون پلی اتیلن تعداد زنجیره های جانبی کم و طول آنها کوتاه باشد (بین ۲ تا ۴ اتم) امکان نزدیک شدن زنجیره های اصلی به یکدیگر و تشکیل ساختار بلوری (با سرد شدن
مذاب پلی اتیلن) به وجود می آید که به این نوع پلی اتیلن، HDPE می گویند؛ بلورینگی این پلیمر ۸۰ تا ۹۵ درصد است و چگالی این محصول بالای ۰/۹۴۱ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد.
این محصول در سال ۱۹۳۹ به صورت تجاری به بازار عرضه شد، این پلیمر در درجه حرارت ۱۸۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد و در فشاری بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ اتمسفر تولید می شود.
این پلیمر در درجه حرارت ۱۱۰ درجه سانتی گراد ذوب می شود.

این پلی‌اتیلن دارای استحکام کششی بیشتر نسبت به بقیه پلی اتیلن‌ها است.

مزایا: از مهم ترین ویژگی های HDPE که سبب کاربرد وسیع آن شده است می توان به هزینه پائین تولید، فرآیند پذیری آسان و نفوذ ناپذیری خوب در برابر رطوبت اشاره کرد.
معایب: نفوذ پذیری بالا در برابر اکسیژن، هیدروژن، بو، عطر ها، نرمی و نقطه نرمی پائین.
دیگر خواص: اشیاء ساخته شده از این پلیمر دارای خواص عمومی خوب، حالت نرمش زیاد، سطح خارجی سخت، مقاومت الکتریکی خوب و بدون بو و مزه و دارای خواص شیمیایی مقاوم در برابر اسید ها، باز ها، الکل ها و مقاومت کم در مقابل اتر، کتون، استر، روغن، چربی می باشند.
کاربرد ها: ظروف خانگی، اسباب بازی، لوازم پزشکی، فیلم ها و ظروف بستی بندی، بطری های قالب گیری شده دمشی، انواع قالب گیری تزریقی

LDPE-2 (Low Density Polyethylene)

پلی اتیلن با تراکم پایین (پلی اتیلن سبک یا پلی اتیلن سخت):

هرگاه در طی فرآیند پلیمریزاسیون پلی اتیلن تعداد زنجیره های جانبی زیاد و طول آنها متوسط و بلند باشد، امکان نزدیک شدن زنجیره های اصلی به یکدیگر کاهش می یابد و بی نظمی آنها (با سرد شدن مذاب پلی اتیلن) افزایش می یابد که به این نوع پلی اتیلن، LDPE می گویند؛ بلورینگی این پلیمر ۵۰ تا ۷۰ درصد است و چگالی این محصول بین ۰/۹۱ تا ۰/۹۲۵ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد.
این محصول در سال ۱۹۵۵ به صورت تجاری به بازار عرضه شد، این پلیمر در درجه حرارت ۵۰ تا ۸۰ درجه سانتی گراد و در فشاری بین ۱ تا ۴  اتمسفر تولید می شود. چون این پلیمر در فشار و درجه حرارت پایین تهیه می گردد با صرفه تر بوده و هزینه تولید کمتری دارد.
این پلیمر در درجه حرارت ۱۳۰ درجه سانتی گراد ذوب می شود.

این پلی‌ اتیلن دارای استحکام کششی کمی است. ازدیگرخصوصیات این پلیمر ، انعطاف‌پذیری و امکان تجزیه بوسیله میکروارگانیسمها است.

مزایاهمانند HDPE دارای هزینه تولید اندک، فرآیند پذیری آسان و نفوذ ناپذیری خوب در برابر رطوبت است. سیل پذیری حرارتی LDPE و LLDPE در دمای بین ۱۰۶ تا ۱۱۲ درجه سانتی گراد است که این دما، پائین ترین دمای نرمی پلیمرهای بسته بندی معمول می باشد.

معایب: نفوذ ناپذیری کم در برابر گازها، نرمی، نقطه نرمی پائین و جریان سرد نسبتاً بالا، مقاومت خراش پائین، نفوذ بو بالا، جذب گرد و غبار (استاتیک) و مقاومت کم در برابر روغن.

دیگر خواصشفافیت، تغییر طول زیاد و نرمی.

کاربرد هاحدود نیمی از LDPE و LLDPE مصرفی در بسته بندی به صورت انواع فیلم که به دو روش دمشی و اکستروژن تولید می شوند، مصرف می شود. ساخت انواع ظروف خانگی و بهداشتی مثل: سطل، زنبیل، جعبه های حمل و نقل، انواع اسباب بازی و انواع لوازم پزشکی و صنعتی.

از دیگر کاربرد های LDPE می توان به انواع قالب گیری های تزریقی و دمشی برای تولید قطعات و ظروفی که نیاز به نرمی و انعطاف پذیری بالا دارند و همچنین مواردی که ظرف تحت فشار است نام برد

LLDPE-3 (Linear Low Density Polyethylene)

پلی اتیلن نیمه متراکم (پلی اتیلن سبک خطی):

هرگاه در طی فرآیند پلیمریزاسیون پلی اتیلن تعداد زنجیره های جانبی زیاد و طول آنها کوتاه باشد، پلیمر حاصل شده خواصی بین HDPE و LDPE (خواص به LDPE نزدیک تر است) را دارا می باشد که به آن LLDPE می گویند؛ بلورینگی این پلیمر ۵۰ تا ۷۰ درصد است و چگالی این محصول تقریباً در محدوده چگالی LDPE  (یعنی ۰/۹۱ تا ۰/۹۳) می باشد.

تفاوت LDPE و LLDPE: خواص خانواده LDPE مانند استحکام پارگی، مقاومت ضربه، کشش و انعطاف پذیری با افزایش چگالی کاهش می یابد. (هرگاه تعداد و طول زنجیره های جانبی کاهش پیدا کند این امر سبب نزدیک شدن زنجیره های اصلی به هم و کاهش بی نظمی و افزایش بلورینگی و در نتیجه افزایش چگالی می شود).
به عنوان مثال بین سختی و چگالی رابطه مستقیم وجود دارد یعنی با افزایش چگالی، سختی نیز افزایش می یابد، همچنین مقاومت پائین LDPE در برابر روغن با افزایش چگالی بهبود می یابد. فیلم پلی اتیلن به تنهایی نمی تواند خلاء را نگه دارد زیرا مقاومت آن در برابر نفوذ گازها کم است و این مشکل نیز در LLDPE با نزدیک شدن زنجیره های اصلی به هم کمتر دیده می شود. محدودیت های دیگر LDPE نظیر مقاومت خراش پائین، نفوذ بو بالا، جذب گرد و غبار (استاتیک) و مقاومت  کم در برابر روغن ها نیز در LLDPE کمی بهبود می یابد.

کاربرد ها: از مهم ترین کاربرد های LLDPE فیلم های استرچ است که برا ی نگهداری بارها در حمل و نقل استفاده می شود. (اتیلن وینیل استات EVA نیز یکی دیگر از مواد لفاف پیچی پر مصرف است). همچنین فیلم های شرینک نیز برای لفاف پیچی کلی محصولات و یا نگهداری چند واحد با یکدیگر برای حمل و نقل استفاده می شوند.

MDPE (Medium Density Polyethylene)-4 

پلی اتیلن با دانسیته متوسط:

MDPE در تولید لوله های پلاستیکی و اتصالات لوله کشی استفاده می شود.

HMWPE (Ultra High Molecular Weight Polyethylene)

پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا:

این پلیمر با وزن مولکولی ۳ تا ۶ میلیون، با استفاده از پلیمریزاسیون کاتالیزور متالوسن تهیه می شود.
UHMWPE برای ساخت فیبرهای (الیاف) بسیار قوی برای جایگزینی کولار، برای استفاده در جلیقه های ضد گلوله به کار می رود همچنین ورقه های بزرگ این پلیمر، به جای یخ برای زمین های یخی اسکیت و هاکی روی یخ استفاده می شود.

انواع دیگر پلی اتیلن شامل HDXLPE ،XPE ،VLDPE می شوند.

کاربد,معایب و مزایای پلی اتیلن ها به طور کلی:

کاربرد:

پلی‌اتیلن کاربرد فراوانی در تولید انواع لوازم پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد. از  LDPE در تولید ظروف پلاستیکی سبک و همچنین کیسه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. HDPE ،در تولید ظروف شیر و مایعات و انواع وسایل پلاستیکی آشپزخانه کاربرد دارد . در تولید لوله‌های و اتصالات لوله‌کشی معمولا از MDPE استفاده می‌کنند.

LLDPE   بدلیل بالا بودن میزان انعطاف‌پذیری در تهیه انواع وسایل پلاستیکی انعطاف‌پذیر مانند لوله‌هایی با قابلیت خم شدن کاربرد دارد . اخیرا پژوهش‌های فراوانی در تولید پلی اتیلن‌هایی با زنجیر بلند و دارای شاخه‌های کوتاه انجام شده است. این پلی اتیلن‌ها در اصل HDPE با تعدادی شاخه‌های جانبی هستند. این پلی اتیلن‌ها ترکیبی ، استحکام HDPE و انعطاف‌پذیری LDPE را دارند.

مزایا:
۱) قیمت پایین
۲) خواص الکتریکی مطلوب
۳) مقاومت شيميايي بالا وعايق الكتريكي بودن موجب مصرف بالاي اين پليمر گشته است
۴) شفافیت مناسب در فیلم های نازک
۵) بدون بوی زننده و سمیت
۶) نفوذ ناپذیری خوب در برابر آب در هنگام استفاده در بسته بندی و در کاربردهای کشاورزی و ساختمانی

۷) فرآيندپذيري خوب

۸) مقاومت ضربه ایی بالا

۹)اين ماده نسبتا در برابر اکسيد کننده ها پايدار است و براحتي اکسيد نمي شود و تنها در هوا تحت اشعهUV  و در دماهاي بالا اكسيد ميشود

۱۰) اين پلاستيک از نظر حلاليت در دماي اتاق نامحلول است و حلاليت آن از طريق گرم كردن در هيدروكربنات ها و يا هالوژن هيدروكربن ها افزايش مي يابد

Nylon :  بيشترين استفاده رايج همانطور که قبلا ذکر شد در فيلمهايي ست كه به طور گسترده در بسته بندي ها و هم چنين به طور كلي در كيسه ها  و پوشش غذا ها  استفاده ميشوند.

connector :  از کاربردهاي ديگر PE استفاده در پوشش سيم ها و كابل ها به دليل داشتن خواص عايق پذيري بال

bottle : در توليد قطعاتي است كه از طريق قالبگيري دمشي و تزريقي توليد ميشوند مخصوصا بطري ها يي كه براي نگه داري مواد غذايي  و يا مواد شيميايي خانگي استفاده ميشوند نيز کاربرد دارد

معایب:
۱) مورد اکسیداسیون قرار می گیرد
۲) در حالت توده، کدر می شود
۳) ظاهر شبیه به پارافین دارد
۴) مقاومت کم در مقابل خراشیدن

نکاتي کوتاه در مود بازيافت:

HDPE به طور كلي به وسيله گرانول سازي و توليد چيپس بازيافت ميشود. مواد آلوده كننده آن با شستن از بين ميروند سپس چيپس هاي آن از پلاستيك هاي ديگر از طريق مخزن شناوري جدا ميشوند. به دليل قيمت بالا ? HDPE هاي رنگي معمولا جدا ميشوند و محصولات بازيافتي به دست آمده از آن نيز كمي رنگي هستند . LDPE به ميزان HDPE  بازيافت نميشود  و عمده ترين محصولات بازيافت شده از آن فيلم هاي پوشش دهنده است.LDPE بازيافت شده به صورت گرانول درآمده و به محصولات پلاستيكي ديگر افزوده ميشوند. مشكل عمده ي بازيافت LDPE رفع افزودني هاست  كه فرآيندهاي جديد بازيافت با آن كار آمده اند.

 

اطلاعات

  • Phone:
  • Email:

شبکه های اجتماعی